Jak poznat kvalitní esenciální olej a nekoupit šmejd

My v tom máme jasno. Kvalitní esenciální olej je jen jeden. Ten 100% přírodní. Jak ho rozeznat od syntetických náhražek? Přečtěte si 5 praktických tipů, díky kterým se už nikdy nenecháte napálit.

 

 

 

 

Máte své oblíbené značky a vůně, ale na trhu se každou chvíli objevují nové. A vy tak rádi objevujete. Poznat kvalitní éterický olej, který je vhodný k aromaterapii, je někdy opravdu těžké. Co vám spolehlivě napoví? 

 

  • Na esenciálním oleji je černé na bílém napsáno, z čeho je vyroben a kde.

Třeba u levandulového esenciálního oleje najdete její latinský název (Lavandula Angustifolia) a původ (např. Francie).

  • Olej je čistý, nemodifikovaný a bez chemických příměsí.

Každý esenciální olej by měl mít uvedeno, z čeho se skládá. U tzv. INCI, neboli složení, často najdete i takové složky jako třeba i Limonene, Citral, Linalool nebo Geraniol, které vás mohou znejistit. O co se jedná? Jsou to složky rostlinného původu, které bývají součástí mnoha esenciálních olejů. A často to bývají právě ony, které nesou onu charakteristickou vůni oleje. Některé oleje, jako třeba anýz, pačuli či santalové dřevo jsou velmi husté a při nižších teplotách jim trvá delší dobu, než začnou kapat. Právě to pro vás může být dobrý důkaz, že jsou čisté a neředěné. 

  • Cena esenciálního oleje bývá vodítkem, ale neplatí to vždy.

Když je olej hodně levný, zbystřete. Když je jeho cena naopak hodně vysoká, může to vypovídat o kvalitě esenciálního oleje, ale také nemusí. Někdy cena éterického oleje jen odráží způsob jeho cenotvorby a prodeje (třeba že je součástí mezinárodního multi-levelu). 

  • Olej se získává jednou ze standardních metod.

U esenciálních olejů se jedná o parní destilaci, mechanické lisování, příp. extrakci atd.

  • Když používáte přírodní esenciální olej správným způsobem, nepřekvapí vás takové vedlejší účinky jako bolest hlavy.

Před použitím každého esenciálního oleje si ale vždy pro jistotu zjistěte jeho kontraindikace. Ta vám napoví, zda ho můžete použít, pokud třeba trpíte astmatickými záchvaty nebo vysokým tlakem. Nebo jestli je vhodný v těhotenství a u malých dětí. 

 

Poznat kvalitu esenciálního oleje se vyplatí. Čím je olejíček lepší, tím je jeho účinek silnější. Na trhu se objevují i padělky přírodních esencí, syntetizované v laboratoři. Jsou nazvané různě: nejčastěji jako vonné oleje, vonné směsi nebo oleje do pot-pourri. Věříme, že i ty mají své fanoušky, hlavně pro svou nízkou cenu a pestrou škálu vůní od lesní jahody až po jablko – my v Esentice se těmto průmyslovým vůním snažíme vyhnout. Velkým obloukem.

 

Zpět do obchodu