Všechny vůně světa v jedné zahradě (zápisky z festivalu aromaterapie v Brně)

Venku je sychravo, ale naše duše se tetelí blahem. Máme za sebou totiž úžasný víkend plný překrásných vůní a inspirativních setkání. O víkendu proběhl v brněnské Otevřené zahradě již šestý ročník největšího bylinkového festivalu u nás, kam se sjeli milovníci léčivých rostlin z celého Česka i zahraničí. Co jsme si z akce odnesli? Pokusíme se vám přiblížit pár našich postřehů. 

 

 Aroma_zuzka

 

 

Ludmila Kotalíková o kvalitě esenciálních olejů: jde ji vůbec poznat?

Kvalita EO je a vždy bude velké téma aromaterapie. Na trhu se neustále objevují nové značky a vyznat se v nich je někdy docela oříšek i pro ty nejvytříbenější nosy. Jak najít nejlepší éterický olej a co by vás mělo varovat, poradila uznávaná aromaterapeutka a parfémářka Lída Kotalíková. 

 

Kdy poznáte, že tady něco nehraje:

  • Esenciální olej zanechá mastnou skvrnu.  

Pokud si uděláte domácí test a EO kápnete na papír, neměl by zanechat žádnou mastnou skvrnu. (Zbarvená ale může být – třeba u citrusů je to velmi běžné). 

  • V EO plavou podivné stíny, což může znamenat, že je zkažený.
  • Cena EO je podezřelá.

Buď je příliš nízká, nebo naopak příliš vysoká, příp. je stejná pro všechny oleje (např. levandule stojí stejně jako růže).

  • Esenciální olej neobvykle voní a jeho vůně je rozdílná od vůně rostliny, kterou znáte. 

  

Při výběru esenciálního oleje je potřeba si vždy uvědomit, že jeho kvalita závisí na mnoha faktorech - způsobu skladování, pěstování (konvenční způsob, ekologické zemědělství…), zpracování (destilace, lisování, extrakce CO2) a také používání.

 

geranium 

 Vzorečky kvalitních a "nekvalitních" esenciálních olejů

  

Tipy a triky od Lídy Kotalíkové:

  • Všechny hydroláty, Tea tree olej, citrusy a jehličnany skladujte v lednici, aby se vám nezkazily.
  • EO neotevírejte příliš často a nakupujte spíš menší balení.
  • Nekupujte EO s poškozeným pojistným kroužkem. Ideální je, když výrobce nabízí vzorky vůní a EO je balený v lahvičce s tmavým sklem, příp. papírovém obalu (aby byl chráněn před UV paprsky).
  • EO po vypršení expirace použijte do úklidových a čistících prostředků.
  • Na etiketě esenciálního oleje (příp. na webu) by mělo být uvedeno: český a latinský název, země původu, šarže a exspirace a jméno výrobku. Hledejte také informaci, že se jedná o čistě přírodní produkt. Mezi doporučené informace ke každému esenciálnímu oleji patří: způsob výroby, část zpracované rostliny, způsob pěstování a biochemická specifikace. 
  • Olejíčky s plastovým kapátkem vyměňte za klasickou lahvičku (z plastu se do EO uvolňují ftaláty).
  • Pokud jste laici, nepoužívejte esenciální oleje vnitřně.
  • Zkažené EO nepoužívejte, protože jsou dráždivé i při správném ředění.
  • Seznamujte se s vůněmi a poznávejte aromatické rostliny, navštěvujte festivaly, aromaterapeuty.

 

 

“Ke stimulaci mozku stačí vdechovat EO pouhých 5 vteřin” - Jonathan Benavides

 Jonathan je mezinárodně uznávaný klinický aromaterapeut a psycholog, který se specializuje na autismus, poruchy v komunikaci, paliativní a terminální péči. Esenciální oleje ho na jeho cestě doprovází víc než 30 let. Ve své přednášce se zaměřil na způsob, jakým používat esenciální oleje, aby k vám skutečně začaly promlouvat. 

 

IMG_2680

 Jonathan Benavides: hvězda letošního festivalu

 

U aromaterapie je podle něj nejdůležitější mít správné vzdělání a přehled o tématu a také vědět, jak esenciální oleje používat.


Jonathan vypíchl 3 základní způsoby, jakým jde EO vdechovat: 

  1. vertikální
  2. horizontální
  3. kruhový

 

1. Vertikální způsob (lahvičku držíte pod nosem, pohybujete s ní nahoru a dolů a vdechujete)

Tento styl inhalace esenciálních olejů je velmi agresivní a Jonathan ho nedoporučuje. Sílu jedné kapky esenciálního oleje nám přirovnal k 32 čajovým sáčkům v jedné sklence – vypili byste to? Nejspíš ne. 

 

2. Horizontální způsob (lahvičku držíte pod nosem, pohybujete s ní do stran, zavřete oči a vdechujete) - tento styl Jonathan označuje jako emoční. 

Doporučuje ho používat v případě, pokud chcete vyřešit konkrétní emocionální problém a máje jasný záměr (zklidnit, zharmonizovat…). Po 5-10 minutách takovéto inhalace éterického oleje je dobré jen pozorovat, co se s tělem děje. Ve své praxi používá Jonathan tuto horizontální inhalaci například u dětí, které se potřebují zklidnit. 

 

3. Kruhový způsob (zavřete oči, lahvičku přiblížíte k jedné nosní dírce, oddálíte ji a rukou opíšete kruh, pak ji přiblížíte ke druhé dírce a pořád dokola). Tento styl se doporučuje tehdy, když chcete pracovat s psychologickými a mentálními procesy.

Z nejnovějších studií vyplývá, že cítíme jinak pravou dírkou a jinak levou. Nejen že se mění samotná kvalita vůně, ale také její účinky. Čichovou stimulací pravé dírky se spouští racionální složka v mozku. Tato technika se používá třeba u dětí s ADHD, u kterých je potřeba zlepšit koncentraci a pozornost. Inhalace levou nosní dírkou naopak aktivuje kreativní mozková centra.

 

Tipy a triky od Jonathana Benavidese:

  • Nejlepší je používat éterické oleje na osobní úrovni, ne hromadně třeba ve třídách nebo na pracovištích.
  • V případě aroma difuzéru pamatujte na to, abyste ho pouštěli pouze na 20 minut a ne déle (klidně několikrát denně).
  • Nejlepší značka EO je ta, která je vám příjemná a vnímáte u ní jisté vibrace. 
  • Aromaterapie je hlavně terapie, takže čím méně EO použijete, tím lépe. Začněte se 1-2 kapkami a sledujte, co se děje. Třeba takový olej z levandule má v malém množství uklidňující účinky a pomůže vám večer usnout, ale při větším dávkování vás naopak povzbudí. 
  • Ani nejlepší esenciální olej vás nezbaví úzkosti, pokud nevíte, kde ta úzkost v těle sídlí. EO vám pomohou své tělo lépe navnímat.
  • Nejlepší cesta k aromaterapii vede přes bylinky. Zkuste lépe poznat nejdřív je a pak se pustit do terapie esenciálními oleji.

 

"Motýlí " cvičení s esenciálními oleji podle Jonathana Benavidese (spojení se sebou samými, s myslí, duší a tělem)

Stoupněte si a kápněte 1 kapku oleje do dlaní. Zavřete oči. Dlaně pořádně promněte, aby se zahřály. Mávejte jimi jako motýlími křídly a pomalu se přibližujte k nosu. Pohybujte rukama tam a zpět a přejděte na jiné části těla: ke svému hrudníku a břichu. 

 

 

Podle Jonathana je aromaterapie příležitost udělat si chvilku pro sebe. Než si vyberete konkrétní esenciální olej, vychutnejte si ho a prociťujte ho všemi smysly, myslí a srdcem. Sledujte, kam esenciální olej jde a co se s vámi při tom děje. Abyste zjistili, co ve vás éterický olej probouzí, potřebujete k tomu dvě věci: čas a vědomou pozornost

 

“S aromaterapií je to jako s vařením. Když jsem vystresovaný nebo naštvaný, nepouštím se do toho, raději si zajdu na jídlo do restaurace. Jinak by moje nálada přešla do pokrmu, který bych připravil. A taktéž je to s esenciálními oleji.”

Jonathan Benavides

 

 

 

Momentky z Festivalu Aromaterapie a Bylinky 2022 v Brně 

O Festivalu Aromaterapie a Bylinky

Akci pořádá Škola aromaterapie a bylinek v Brně už od roku 2017 pro všechny milovníky léčivých rostlin. Je plná usměvavých lidí, vůní a barev - najdete tu workshopy a přednášky, aromajarmark, poradny uznávaných bylinářů a aromaterapeutů, výbornou bylinkovou gastrozónu i tématické dílničky pro děti. Určitě stojí za to.




Zpět do obchodu