Éterický olej Citron
Hledáte univerzální a lehký olej na celkové pročištění organismu? Citronový esenciální olej je jedním z nejúčinnějších. Ulevuje při infekcích, rozpouští usazeniny, reguluje metabolismus a lymfatický systém. Tradičně se používá také pro posílení imunity. Navodí pocit svěžesti, klidu a důvěry. Tento éterický olej působí svěžím a povznášejícím dojmem – na tělo i na ducha. V základní aromaterapeutické lékárně by rozhodně neměl chybět.
Botanický název: Citroník obecný, Citrus medica limonum
Složení: Citrus Medica Limonum Peel Oil, Limonene, Citral, Geraniol, Linalool
Země původu: Argentina
Získaná část rostliny: citronová kůra
Objem: 10 ml
Vůně: čerstvá, osvěžující, kyselá, lehká, citrusově-ovocná a trochu do sladka
Použití: infekce, viry a bakterie, bolest hlavy a žaludku, pálení žáhy, vředy, celulitida, obezita, cysty, močové a žlučníkové kameny
Zajímavost: používá se také k úpravě chuti a vůně
Kategorie: | Přírodní esenciální oleje |
---|---|
Záruka: | 2 roky |
Očišťuje tělo
Všechny citrusové esenciální oleje působí velmi dobře na detoxikaci organismu. Očišťují játra a žlučník, a proto bývají oblíbenými pomocníky hlavně na jaře. Citron se svou typickou čerstvou vůní stimuluje metabolismus a limfatický systém. Účinkuje také bolestech hlavy, celulitidě, obezitě arterioskleróze. Pro své detoxikační vlastnosti je používán často i při žaludečních a střevních potížích – například pálení žáhy a vředech.
Povznáší ducha
Éterický citronový olej se v aromaterapii používá i pro celkovou stimulaci a osvěžení mysli. Díky své svěží lehké vůni podporuje soustředění, jasné myšlení a cílevědomost.
Pozor, po použití žádné slunce
Až budete citronový esenciální olej používat (třeba při aroma koupeli nebo aroma masáži), pamatujte na to, že se jedná o fototoxický olej: nejméně 12 hodin po jeho použití byste svou pokožku neměli vystavovat přímému slunci ani soláriu.
Jaké je dávkování esenciálních olejů pro dospělé
- Do tradiční aromalampy, zvlhčovače nebo aroma difuzéru nakapejte 5–8 kapek (pokud není na zařízení uvedeno jinak). Po 20 minutách přístroj na chvíli vypněte nebo sfoukněte svíčku. Místnost také doporučujeme krátce vyvětrat.
- Do aroma koupele přidejte 3-10 kapek esenciálního oleje. Předem ho rozmíchejte v oleji (třeba slunečnicovém, olivovém či mandlovém), smetaně, tučném mléce nebo medu. Relax ve vaně si dopřejte nanejvýš 20 minut. Utírat se po koupeli nemusíte.
- K léčebné inhalaci použijte 1-2 kapky esenciálního oleje, které nakapejte do mísy s teplou vodou a promíchejte. Přes hlavu si přehoďte ručník a 5 minut inhalujte. V případě inhalace s kapesníkem použijte 1-2 kapky oleje a inhalujte přímým vdechováním.
- Do teplého a studeného obkladu použijte nejvýše 5 kapek éterického oleje. Ty předem smíchejte se lžící neutrálního oleje (třeba slunečnicového, olivového nebo mandlového), nalijte do teplé či studené vody, v ní namočte látku příp. ručník a přikládejte na požadované místo.
- Ke kloktání esenciálními oleji použijte 1–3 kapky olejíčku smíchané ve sklenici teplé vody. Před použitím vodu s olejem protřepejte. Směsí kloktejte, ale nikdy ji nepolykejte.
- Do tělové kosmetiky a masážních olejů přidejte 2 kapky do 10 ml rostlinného oleje nebo krému.
Doporučujeme dodržovat
Éterický olej uchovávejte na chladném a tmavém místě, v uzavřené tmavé lahvičce. Pro aromaterapeutické účely ho spotřebujte do 1 roku od otevření. Nepoužívejte ho vnitřně a neředěný na pokožku. Chraňte před ním oči a sliznice. Před dětmi a domácími mazlíčky ho raději schovejte.
Zdroj:
Léčivé rostliny: Ottův průvodce přírodou. Přeložila Ing. Jana JINDROVÁ. Praha: Ottovo nakladatelství, [2010]. 130-1
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.